Priateľstvo je dôležitejšie ako biznis

S kamošom som šiel do biznisu minimálne trikrát. Prvý raz, keď sme sa stretli, sme sa poznali málo a on ma pozval do jeho biznisu a zamestnal ma. Vtedy som mu bol podporou ako ten, ktorý sa staral o propagačné materiály, webstránku a jednoducho o reklamu, propagáciu a marketing. Síce som prišiel do firmy neskôr, bol som plný nadšenia a túžby mu byť prínosom v podnikaní. Po 3 mesiacoch firma nemala kapitál na ďalší chod. A tak sme to skúsili ťahať ďalej, ale už grátis, lebo sme verili, že ten nápad, tá biznis idea môže byť úspešná. Skončilo to. Avšak získali sme obaja,  prehĺbilo to naše priateľstvo.

Druhýkrát sme šli do biznisu spolu. Opäť plní nadšenia, vízie a chute byť úspešní. Investovali sme do toho energiu a financie. Po mesiaci bol koniec a prišli sme každý o veľa síl, ale aj financií a takzvaných priateľov. Napriek tomu naše priateľstvo išlo ďalej a ešte viac nás to stmelilo.

Tretíkrát som mu bol povzbudením pri rozbiehaní jeho biznisu, kde som bol supportom v oblastiach, s ktorými potreboval pomôcť a nebolo až toľko kapitálu na investovanie. Vytvorili sme webovú stránku, investovali do tvorby a vytlačenia printu, ale i do online reklamy. Opäť plní túžby uspieť a vzájomne si pomôcť. Po 3 týždňoch to skončilo. A predstavte si, stále sme priateľmi.

Ako je to u vás? Je dôležitejšie priateľstvo alebo biznis? Ste tí, ktorí hovoria s priateľom radšej do biznisu nejdem, alebo tí, pre ktorých je priateľ dôležitý?

A teraz prichádza tá asi najdôležitejšia otázka: ” Som ochotný prijať, že ak niečo nevyjde, inak to vypáli, odrazu sa zmenia podmienky alebo spolupráca? Som ochotný to prijať?”

Ja si odpovedám, vždy to isté. Priateľ je pre mňa ako vzácna perla, ktorého, keď nájdem, predám celý svoj majetok, aby som ju získal. Biznis bol, bude, ale priateľ stojí vždy oveľa viac ako len zákazka alebo nejaké stratené financie a energia.

A tak vás povzbudzujem, aby ste boli odvážni byť skutočným priateľom a mať okolo seba skutočných priateľov. Ja viem, že ich mám a naozaj som za nich vdačný. Ďakujem im za ich priateľstvo a že sú mi podporou v biznise, že neváhajú investovať radšej viac, lebo vedia, že nielen podporia priateľa, ale aj získajú skvelé veci.

A preto ďakujem, že vás mám Marek, Juraj, Rado, Zuzka, Lucia, Vladko, Michal, Tomáš…..

friends is more than business

Začni nás sledovať, ak si dychtivý po novinkách Facebooklinkedininstagram