Otec, kreatívec a freelancer a jeho 8 rád
Pustime sa do toho a načrite do tajomstiev „dokonalých“ rád otca, dizajnéra, grafika a kreatívca v jednom. Je to jednoducho môj pohľad a ak Vás to minimálne povzbudí, nakopne alebo rozosmeje, tak účel je splnený.
1. 7 hodín spánku
Keď niekedy čítam, aké rady by mali zlepšiť moju kreatívu, aktivitu a motiváciu, tak som zistil, že nikdy sa nebudem chytať na doporučenia slobodných ľudí, ktorí píšu tieto dychberúce články.
Takže k spánku jednoducho spíš koľko ti tvoje deti dovolia 😀 a jednoducho to stačí, proste musí :).
2. Zdravé a plnohodnotné raňajky
Niežeby som patril k ľuďom, ktorí jedia každé ráno ovsené vločky a počúvajú sajfu, ale pre mňa sú tiež dôležité raňajky. Teda keď ich stihnem mať medzi budením detí, naháňaním, kedy sa už konečne rozhodnú obliecť, opätovným obliekaním detí, pretože sa jednoducho vyzliekli aj keď boli oblečené, prebalením a s maželkou behajúc do auta, ak ho nemáme práve zasnežené a cestári k nám v rámci dňa prídu aj odmiesť cestu. Ak je auto zaviate, tak vysokohorská turistika – slečnu Kiku na chrbát a šup dolu svahom do jasieľ. Samulo je už veľký chlapec, takže jeho môže manželka odtiahnuť na boboch do škôlky.
A ozaj tie raňajky, tak opäť sa najem až v kancelárii. Keď som pracoval z domu, tak som sa po hodine vrátil a najedol.
3. Kreatívne prostredie a poriadok
Opakujem, že ak pracujete z domu do prvého dieťaťa a jeho druhého roku, je to úplná pohoda, píšem iba o práci z domu. Ak hľadáte doma kreatívne prostredie, deti vám ho určite zabezpečia. Môžete si vybrať z dvoch variantov, buď chcete kreatívu alebo poriadok, obe sa nedá. To znamená, že buď budete celé dopoludnie upratovať spúšť z predošlého dňa a poobede opäť príde hurikán. Alebo dáte priestor fantázii a definujete to ako kreatívne prostredie.
Jednoduché riešenie, ak to budget dovolí, predsa len pouvažovať o kancelárii, priestore kde nájdete nielen poriadok a kreatívu ale hlavne ticho:D. Ak budget je tenší, tak coworking a ak budget nechcete nato dávať, tak skúste Pantarhei, Martinus alebo nejaké obchodné centrum.
4. Cvičenie a pohyb
Ako som spomínal už pri prvom bode, pohybu máte za celý deň dosť. Pohybu je menej, ak Vaše deti navštevujú výdobitok modernej doby a osobne milujem človeka, ktorý vymyslel či už škôlku alebo jasle. Aj keď samozrejme moje deti milujem, avšak pre zachovanie duševnej rovnováhy ,tak som rád, že to existuje. V tomto prípade máte dve možnosti – ísť do fitka, fitness centra a iných doplnkových prvkov zdolávania svojich fyzických mét alebo počkáte do 15:00 poobede. A prečo do tretej hodiny? Jednoducho potom idete pre deti do škôlky a jasieľ a opäť máte pohybu dostatočne až do večera.
Každopádne ja sa taktiež snažím aspoň raz týždenne chodiť do fitka, takže v tomto bode súhlasím, že je to potrebné, nepíšem či sa to dá alebo nedá, jednoducho ten čas si treba nájsť.
5. Plánovanie a ciele
Je to dôležité. Taktiež mať jasný cieľ pred očami, prioritizácia, udržiavať si motiváciu, budovať si návyk. Je to tak krásne a tak rád by som chcel byť naprogramovaný robot, ktorý neustále drží focus.
V tomto bode Vás iba povzbudzujem, buďte vytrvalý, je to náročné, ak ste prefecionista, deti jednoducho menia veci, ciele, plán a návyky. To však neznamená, že je to zlé. V tomto bode je dôležite si všetko zadefinovať tak, že ich tam jednoducho zakomponujete. Príklad: o 15:00 máte stretnutie s klientom, ale máte vyzdvihnúť deti zo škôlky, čo urobíte? Už si nenaplánujete stretnutie s klientom o 15:00 😀
6. Rodina a deti
Potrebujete ich, ako oni potrebujú vás. Všetko s nimi plánujete, lebo sú to tí, ktorý Vás nikdy neodmietnu. Nič sa nestane, ak nedodržíte pri nich deadline, budú Vás mať radi, aj keď stratíte zákazku alebo žiadne nemáte. Usmejú sa na Vás, keď ste Vy smutný alebo nahnevaný. Rodina je základ, práca vždy počká, o to viac keď sú deti malé.
7. Priatelia
Sú tí, s ktorými môžete ísť von alebo iba tak sadnúť a „kukať do blba”, alebo vyluftovať hlavu, jednoducho vypnúť, bez nich by to bolo fakt že na prd
8. Modlitba a spoločenstvo
Každý to inak nazýva. Truban to nazýva meditácia, iný joga, ja to nazývam čistým pomenovaním – modlitba, chvály, čas kedy som sám s Bohom alebo spolu s priateľmi na modlitbe. Nie meditačná ale dynamická s piesňami, čítaním Biblie nahlas a ďakovaním Bohu za všetko čo mám, čo mi daroval.
Rady, princípy a iné veci nás môžu povzbudiť, nakopnúť ale sme to my, kto potrebujeme urobiť denne veľa rozhodnutí a preto nás “hecujem” do okresávania dvoch kameňov. A to odvahy a trpezlivosti, pretože skrze ne môže stavba rásť.
Prajem úspešné okresávanie a ak máte chuť sa spoločne so mňou pustiť do Vášho projektu tak poďme na to než nebude 15:00 hodina. 😉
Začni nás sledovať, ak si dychtivý po novinkách